Pirometry – Słownik Pojęć
Pirometry – bezkontaktowy pomiar temperatury powierzchni.
Pomiar temperatury powierzchni za pośrednictwem pirometru może być równie łatwy i dokładny jak tradycyjną metodą dotykową, a przede wszystkim od niej znacznie szybszy.
Przed wyborem odpowiedniego dla siebie modelu należy pamiętać jednak o następujących aspektach:
- Zakres mierzonych temperatur – zbyt szeroki zakres pomiarowy wybranego pirometru, może wpływać na mniejszą dokładność przy pomiarach niskich temperatur,
- Wielkość mierzonej powierzchni lub obiektów – istotne dla doboru odpowiedniej rozdzielczości optycznej.
- Odległość z jakiej będą wykonywane pomiary – istotne dla doboru odpowiedniej rozdzielczości optycznej.
- Rodzaj i wykończenie mierzonej powierzchni – istotne dla współczynnika emisyjności.
Rozdzielczość optyczna – im większa tym lepiej
Wielkość pola pomiarowego pirometru wzrasta wraz ze wzrostem odległości od powierzchni mierzonej i jest określona dla danego modelu poprzez rozdzielczość optyczną np. 8:1, 10:1, 20:1. Czym większa rozdzielczość, tym mniejsze pole pomiarowe przy danej odległości. Pirometr uśrednia temperaturę z mierzonej powierzchni, zatem mierzona powierzchnia zawsze musi być większa od pola pomiarowego i w całości go wypełniać. W przeciwnym wypadku pomiar będzie obarczony błędem.
Przykład: Pirometr z rozdzielczością optyczną 8:1 z odległości 100cm będzie mierzył temperaturę z powierzchni o średnicy około 12,5cm (100cm/8), natomiast pirometr z rozdzielczością 20:1 z tej samej odległości będzie mierzył temperaturę z powierzchni o średnicy około 5cm (100cm/20). Chcąc zmierzyć pirometrem o rozdzielczości optycznej 8:1 powierzchnię o średnicy 5cm musimy zbliżyć go do powierzchni na odległość nie większą niż 40cm (5cm*8).
Dostępne są również pirometry z optyką skupioną CF (Close Focus), w których pole pomiarowe skupione jest na małej powierzchni, ale tylko w ściśle określonej, niewielkiej odległości.
Laser to tylko celownik
Służy tylko i wyłącznie do precyzyjnego nakierowania pirometru na mierzoną powierzchnię, wskazując środek pola pomiarowego. Niektóre modele pirometrów posiadają kilka wiązek lasera, rozchodzących się zgodnie z rozdzielczością optyczną, określając wielkość pola pomiarowego na mierzonej powierzchni. Żaden pirometr nie mierzy temperatury punktowo laserem.
Współczynnik emisyjności – dobierz do rodzaju powierzchni
Współczynnik emisyjności określa zdolność danej powierzchni do emitowania promieniowania podczerwonego (mierzonego przez pirometr). Zależny jest przede wszystkim od rodzaju/wykończenia powierzchni materiału. Powierzchnie matowe, naturalne, lakierowane, ciemne, zabrudzone itp. mają wysoką emisyjność, natomiast powierzchnie czysto metaliczne, błyszczące, polerowane, mogą mieć niską emisyjność. Tańsze modele pirometrów posiadają na stałe ustawiony współczynnik emisyjności (0,95), zatem nadają się tylko do pomiarów powierzchni o wysokiej emisyjności. Pirometry o zmiennej emisyjności umożliwiają dopasowanie się do rodzaju mierzonej powierzchni, a co za tym idzie zwiększenia dokładności pomiarów (a nawet umożliwienia pomiaru danej powierzchni). Wybór odpowiedniej wartości współczynnika emisyjności dla danej powierzchni zapewniają tabele, możliwe jest również samodzielne wyznaczenie tej wartości.
Do pomiaru materiałów (np. metali, szkła) o wysokiej temperaturze może być konieczny wybór pirometru mierzącego w innym paśmie podczerwieni.
Zapoznaj się z naszą ofertą
W celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących pomiarów pirometrami, jak również pomocy w wyborze odpowiedniego pirometru, prosimy o kontakt z naszym Biurem Handlowym.